Słabe włosy – co pogarsza stan włosów? – część II

Każdy z nas chciałby mieć piękne, zdrowe, lśniące włosy. Reklamy kuszą cudownymi kosmetykami. Czasami wydasz majątek i co? Ano lipa. Nic nie pomaga.

Znowu nawiążę do programu z Panią Katarzyną Bosacką – “Wiem co jem i wiem co kupuję”. Była w tym programie mowa o rozdwajających się końcówkach włosów. Trzy modelki testowały przez miesiąc odżywki, które miały ten stan naprawić. Czy naprawiły? Nie oczywiście.

Jeśli końcówki włosów rozdwajają się – trzeba je podciąć. To proste. A potem pielęgnować w granicach rozsądku.

Niemniej jednak są stany, które mimo zachowania staranności mogą pogorszyć stan włosów, tak, że nie tylko będą wypadać, ale mogą być kruche, łamliwe, bez połysku.

O złym odżywianiu pisałam w poście:

Słabe włosy – część I

Zbilansowana dieta to podstawa. Patrz też post:

ZDROWE ŻYWIENIE- KONIECZNOŚĆ CZY REKLAMA?

No, ale jemy zdrowo, a nasze włosy dalej wyglądają źle. Albo wypadają, albo się łamią, albo są brzydkie po prostu.

Różne mogą być tego przyczyny:

1.  Starzenie się włosów

Po 40 roku życia, a często i wcześniej włosy mogą tracić blask, stają się sztywne, szorstkie. Mieszki włosowe kurczą się, przez co włosy mają mniejszą średnicę i robią się cieńsze.

Spada też produkcja melaniny i pojawia się siwizna.

Skóra głowy może być bardzo przesuszona, co spowodowane jest spadkiem poziomu hormonów. Tak też może zaczynać się tzw. łysienie androgenowe – wymaga leczenia u specjalisty.

Co robić?

Zmniejszyć częstotliwość farbowania, nie używać silnych rozjaśniaczy – poradzić się zawsze dobrego fryzjera. Stosować z umiarem dobre kosmetyki – czytaj etykiety.

2. Stres

To stan, który radykalnie zmienia ilość hormonów. Może na przykład wzrosnąć poziom prolaktyny, co z kolei może spowodować wypadanie włosów.

A wypadanie zwiększa, lub generuje kolejny stres. I tak tworzy się błędne koło. Włosy mogą wówczas wypadać garściami. W wyniku stresu może też nasilić się łupież. Może, np. dojść do objawów zwanych suchym łojotokowym zapaleniem skóry głowy.

Czasami te, czy inne objawy występują z opóźnionym zapłonem – np. 2 miesiące po silnym stresie czy krytycznej sytuacji życiowej.

Co robić?

Bezwzględnie iść do specjalisty – dermatologa. Na pewno zaordynuje leki na receptę. Oprócz tego można stosować kurację wzmacniającą i masować sobie skórę głowy. Już sam masaż odstresowuje i poprawia przepływ krwi do mieszków włosowych.

Relaksuj się – spaceruj, śpij, oddychaj…

3. Ciąża i karmienie piersią

I tu bywa różnie. Zdarza się, że w ciąży kobiety mają piękne, bujne fryzury. I nie wiadomo co jest tego przyczyną – hormony, witaminy prenatalne, czy lepsze krążenie krwi?

Ale zdarza się też, że w ciąży włosy wypadają…

Wypadają również po urodzeniu dziecka i to bardzo często. Karmienie piersią jest dobre dla dziecka, ale u matki często powoduje wypadanie włosów.

Co robić?

Poradzić się lekarza, używać łagodnych kosmetyków do mycia i pielęgnacji. Często pomaga też łykanie po porodzie prenatalnych witamin.

4. Leki

Różne choroby bez wątpienia mogą źle wpływać na nasze włosy. Łykanie wielu popularnych leków na trądzik, czy depresję często łączy się z przerzedzeniem, a nawet utratą włosów.

Oprócz trądziku, depresji mamy też zaburzenia hormonalne, czy np. zespół policystycznych jajników.

Co robić?

Zawsze poradzić się lekarza prowadzącego. Używać dobrych kosmetyków do mycia i pielęgnacji włosów. Można spróbować kuracji z Minoxidilem.

5. Drakońskie diety

W internecie aż roi się od rozmaitych diet i specjalistów radzących wszystkim, jak schudnąć. Traktujmy je z przymrużeniem oka…. Cudów nie ma.

Diety niskotłuszczowe, niskobiałkowe, ubogie w żelazo, w siarkę mogą spowodować zrujnowanie naszego zdrowia i przy okazji odchudzić nie tylko nasze ciało, ale i włosy.

Dlatego cały czas piszę i pisać będę o zbilansowanej diecie.

Włosy “lubią” siarkę, żelazo, białko, tłuszcze roślinne, witaminy z grupy B, np. skrzyp polny.

Co robić?

Jeśli chcesz stosować dietę – lepiej poradzić się lekarza, czy dietetyka. A tak zawsze najlepsza jest zbilansowana dieta.

Przy problemach z włosami i skórą głowy pomóc mogą nam:

  • dermatolog
  • internista (lekarz rodzinny)
  • endokrynolog.

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *