NIEŻYT NOSA

Co to takiego jest w ogóle ten nieżyt nosa?

I dlaczego o tym piszę?

Nos jest bardzo ważnym organem, bo oprócz podstawowych zadań związanych z oddychaniem spełnia także inne ważne funkcje fizjologiczne – wraz z zatokami przynosowymi jest rezonatorem głosu, pełni także funkcje obronne dla organizmu. Jama nosa jest wyścielona silnie unaczynioną błoną śluzową. która oczyszcza, ogrzewa i nawilża przechodzące przez nią powietrze.

 

Nieżyt nosa to zapalenie tkanki wyścielającej jamę nosową.

Charakteryzuje się on obrzękiem błon śluzowych wywołanym zakażeniem, któremu towarzyszy wysięk. Czyli katar.

A oprócz kataru dochodzi do upośledzenia drożności nosa, kichania i uczucia swędzenia. Wszystko to są bardzo nieprzyjemne objawy.

Do tego, wskutek nadmiernej przepuszczalności naczyń krwionośnych i wzmożonej aktywności komórek wydzielających śluz zwiększa się produkcja wydzieliny.

Zaczynamy cierpieć. Dochodzi następnie do utraty drożności przewodów nosowych i upośledzenia węchu. W okolicach zatok szczękowych i czołowych może być odczuwalny ucisk. Zaczyna się leczenie. Jest ono objawowe – znosimy lub zmniejszamy objawy nieżytu nosa.

Nieżyt nosa może mieć podłoże wirusowe, alergiczne lub bakteryjne.

Podłoże wirusowe.

Wydzielina z nosa jest wodnisto-śluzowa.

W zapaleniu dominuje zwiększenie dopływu krwi dzięki rozszerzeniu naczyń oraz zwiększenie przepuszczalności naczyń włosowatych. I to powoduje wynaczynianie płynów, które objawia się jako nadmierna ilość wydzieliny wydostającej się z nosa.

Najczęściej nieżyt nosa o podłożu wirusowym wywołują : adenowirusy, rhinowirusy, koronawirusy oraz wirusy grypy.

Wirusowemu nieżytowi nosa najczęściej towarzyszą: ogólne osłabienie, utrata apetytu, podwyższona temperatura ciała, bóle kostno-stawowe.

Alergiczny nieżyt nosa- ANN.

Tu do zapalenia błony śluzowej nosa dochodzi w wyniku alergii. Alergen zagnieżdża się w błonie śluzowej wyścielającej jamę nosową i aktywuje immunoglobuliny E ( IgE) na powierzchni komórek tucznych. W czasie ekspozycji na alergen dochodzi do uwalniania silnych mediatorów stanu zapalnego- histaminy, prostaglandyn, kinin i leukotrienów, które działają przez mechanizmy nerwowo-naczyniowe.

I tak typowymi objawami nieżytu nosa o podłożu alergicznym są: kichanie, często napadowe i wyciek wodnistej wydzieliny. W przeciwieństwie do kataru, występującego w przebiegu przeziębienia, ANN charakteryzuje się także świądem nosa, zaczerwienieniem i świądem spojówek, drapaniem w gardle i okolicach podniebienia.

Może też dojść do zaburzeń snu i problemów z koncentracją pacjenta.

Objawy ANN występują obustronnie.

Brak tu podwyższonej temperatury ciała, tak charakterystycznej dla przeziębienia.

ANN może być dolegliwością sezonową lub przewlekłą. Najczęściej powodują go alergeny pyłków roślin ( drzew, traw, bylin), grzybów ( pleśnie, drożdże) i alergeny odzwierzęce ( sierść, naskórek). Jego objawy znikają po ustaniu kontaktu z alergenem. Wyjątek stanowi tu całoroczny ANN, gdy alergeny są obecne przez cały czas w otoczeniu- np. roztocza kurzu domowego.

Nieżyt nosa o podłożu bakteryjnym.

Wydzielina z nosa jest śluzowo-ropna, najczęściej o zielono-żółtej barwie, bakterie mogą zmienić konsystencję wydzieliny na lepką, może pojawić się w niej ropa powodująca charakterystyczny, przykry zapach.

Objawy ogólne przy zakażeniu bakteryjnym są z reguły bardziej nasilone. Gęsta wydzielina, która nie może być fizjologicznie usunięta z nosa, zamyka naturalne ujścia zatok. Zbierając się tam, staje się naturalną pożywką dla bakterii, a wilgotność i temperatura dodatkowo sprzyjają rozwojowi i to nadmiernemu, zarówno fizjologicznej, jak i patologicznej flory bakteryjnej.

Takie bakteryjne zakażenie rzadko jest procesem pierwotnym. Najczęściej występuje wskutek przedłużającej się infekcji wirusowej, która powoduje powstanie nadkażeń bakteryjnych. Im dłużej bakterie będą się namnażać, tym większe ryzyko pojawienia się ostrych objawów zapalenia zatok. Ponadto, wskutek upośledzonej drożności trąbki słuchowej, brak drożności nosa może doprowadzić do zapalenia ucha środkowego.

LECZENIE NIEŻYTU NOSA.

Jest objawowe- czyli działamy na objawy. Obecnie uważa się, że najskuteczniejszymi lekami są glikokortykosteroidy podawane donosowo, jak: budezonid, beklometazon, flutykazon, sole mometazonu np.

Oczywiście, są to leki na receptę i nie w każdym nieżycie nosa mogą być stosowane. O tym decyduje lekarz prowadzący. Glikokortykosteroidy mają najszerszy zakres działania, likwidują świąd nosa i kichanie. Mają silne działanie przeciwzapalne, przeciwświądowe i przeciwobrzękowe. Do niedawna pokutował u nas pogląd, że sterydy są niebezpieczne, że niszczą śluzówkę nosa. Nic bardziej mylnego, nie należy się ich bać, tylko stosować je zgodnie z ordynacją.

Leki przeciwhistaminowe II generacji, jak loratatyda, cetyryzyna, desloratadyna, feksofenadyna np.- w postaci tabletek czy zawiesin lub w formie aerozoli czy kropli do nosa – azelastyna. Jestem wielką zwolenniczką tych leków. Łagodzą one objawy związane z wydzielaniem histaminy i w niewielkim stopniu albo wcale nie przenikają do ośrodkowego układu nerwowego, a więc nie dają objawów sedacji czy senności jak leki przeciwhistaminowe I generacji.

Większość tych leków jest dostępnych bez recepty.

W nieżycie nosa można również stosować preparaty udrażniające przewody nosowe, czy to w formie doustnej, czy w kroplach lub aerozolach donosowych. To np. pseudoefedryna, fenylefryna czy ksylometazolina.

W przypadku nieżytu nosa o podłożu bakteryjnym można zastosować sulfonamid, miejscowo do nosa-sulfatiazol. Czasami lekarze zapisują również leki recepturowe (do zrobienia w aptece) z antybiotykami do nosa czy do ucha. A bywa i tak, że trzeba zastosować antybiotyk doustnie.

W każdym nieżycie nosa ważne jest jego oczyszczanie i usuwanie zalegającej wydzieliny. Najlepiej wspomagać się izotonicznym roztworem soli  morskiej w aerozolu. Taki roztwór jest jałowy, oczyszcza jamę nosową i przywraca jej funkcje fizjologiczne. Są też w aptekach preparaty zawierające hipertoniczny roztwór soli morskiej. Są zalecane do oczyszczania i udrażniania przewodów nosowych. Są to bezpieczne preparaty, nawet u dzieci.

Czy jestem za leczeniem nieżytu nosa?

Zawsze. Denerwuje mnie, jak ktoś mówi, że katar leczony trwa 7 dni i nieleczony też. Leczyć trzeba, gdyż rozszerzająca się infekcja może doprowadzić do zapalenia zatok, uszu czy oskrzeli.
Wtedy trzeba włączyć antybiotykoterapię.

Nieleczony alergiczny nieżyt nosa, albo leczony źle może predysponować do rozwoju innych chorób o podłożu alergicznym, zwłaszcza astmy oskrzelowej.

 

Nieżyt nosa można krótkotrwale leczyć samemu, za pomocą leków dostępnych w aptece bez recepty, najlepiej zasięgnąwszy opinii farmaceuty. Jeśli choroba przedłuża się, albo dołączają się do niej inne, niepokojące symptomy, należy udać się do lekarza.

 

Przeczytaj, proszę moje posty:

Przeziębienie

Alergiczny nieżyt nosa

 

 

p

podłoże 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *